
Specyfika zaburzeń odżywiania
Dietetyk pełni kluczową rolę w leczeniu zaburzeń odżywiania. Osoba doświadczająca ich nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości posiłków oraz niezbędnych składników odżywczych. W przypadku anoreksji, pacjent się głodzi, jeżeli choruje na bulimię – doświadcza napadów jedzeniowych, a następnie prowokuje wymioty lub się przeczyszcza. Istnieją także inne zaburzenia odżywiania, jak ortoreksja (koncentracja na całkowitej kontroli spożywanych posiłków oraz wybieranie tylko tych „zdrowych”), czy bigoreksja (nieustanna potrzeba zwiększania masy mięśniowej oraz ciągłe niezadowolenie z dotychczasowych efektów). Pomimo różnych objawów, cechą wspólną zaburzeń odżywiania jest niewłaściwa relacja z jedzeniem.
Pierwsza wizyta u dietetyka
Gdy zaobserwujemy już niepokojące objawy najczęściej udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. Może on wydać zalecenie udania się do dietetyka, zdarza się też, że pacjent lub jego rodzic sam zdecyduje umówić się na wizytę u specjalisty. Dobry dietetyk spojrzy na pacjenta całościowo, przeanalizuje wyniki badań, przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona analizę składu ciała i zawsze weźmie pod uwagę to, co mówi sam pacjent. Nie ma uniwersalnych rozwiązań – inne zalecenia otrzyma głodząca się nastolatka, a inne – objadająca się wieczorami dojrzała kobieta. Dlatego tak ważne jest wnikliwe podejście i obszerna wiedza specjalisty.
Wywiad jest dobrą okazją, żeby opowiedzieć o wszystkich trudnościach związanych z jedzeniem
Czy dietetyk skupia się tylko na jedzeniu?
Dietetyk, który pracuje z zaburzeniami odżywiania musi umieć rozpoznać ich objawy, ale też rozumieć, że nie zawsze chęć wymarzonej sylwetki jest przyczyną. Często pacjenci zmagają się z depresją, lękami, niskim poczuciem wartości, zaburzeniami emocji, perfekcjonizmem, mogą cierpieć z powodu przeżytej traumy. Rolą dietetyka nie jest prowadzenie psychoterapii, jednak samo skupienie się na odżywianiu nie pomoże, gdy pacjent boi się jeść. To udzielenie umiejętnego wsparcia, okazanie zrozumienia, ale też motywowanie do zmian są najbardziej pomocne. Pacjent, który decyduje się walczyć z zaburzeniami odżywiania musi zmienić swoje dotychczasowe nawyki, co jest bardzo trudne, wymaga cierpliwości, ale też zrozumienia dla samego siebie.
Dobry dietetyk nie ocenia
„Musisz się bardziej starać!”, „Wystarczy tylko chcieć!” – takich zdań nie usłyszysz w gabinecie profesjonalisty. Leczenie zaburzeń odżywiania nie jest zerojedynkowe. Wiąże się z trudnościami, wieloma chwilami zwątpienia, ale też nawrotami objawów. Pomocne będzie pokazywanie dotychczasowych osiągnięć, których nie wymazują niepowodzenia. Każdy pacjent jest inny i potrzebuje czasu na to, by wdrożyć zmiany. Konsultacje dietetyczne są także po to, żeby zweryfikować, czy pacjent daje sobie radę z obecnymi zaleceniami, czy może należy je zmodyfikować. Dlatego tak ważne są regularne wizyty oraz analizy składu ciała.
Dobry dietetyk nie ocenia, a wspiera zmiany.
Autorką zdjęć jest Martyna Kaliciak.
Chcemy poznać Twoją historię i wspólnie znaleźć wyjście!
Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z zaburzeniami odżywiania lub Twoje dziecko zmaga się z tymi problemami to czekamy na Twój kontakt!
dr hab. n. med. Yaroslav Bahriy, prof.
Skontaktuj się znami
- +48 730 718 718
- soteria@anamija.pl
- ul. Kosmonautów 3a, 45-628 Opole
Jak się z nami skontaktować?
- +48 730 718 718
- soteria@anamija.pl
- ul. Kosmonautów 3a, 45-628 Opole
Godziny otwarcia
09:00 – 16:00
Niedziela
Nieczynne