Do pobytu w Soterii nie jest potrzebne skierowanie, kwalifikujemy na miejscu. Przyjęcie na pobyt dzienny w Centrum Zdrowia Psychicznego wymaga skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego (dla pacjentów chcących skorzystać z finansowania świadczeń ze środków publicznych – ważne 14 dni od momentu wystawienia). Kod skierowania: 2703

Pobyt w Soterii nie jest ukierunkowany na szybki przyrost masy ciała. Posiłki i ich wielkość są kontrolowane przez dietetyka. Uczestnicy turnusu uczą się też samemu komponować właściwie posiłki tak, aby po zakończeniu leczenia wiedzieli, jakie porcje, oraz składniki odżywcze są im potrzebne.

Aktualny regulamin pobytu został ustanowiony na podstawie naszego doświadczenia i opiera się przede wszystkim na uczciwym podejściu do zdrowienia. Jego akceptacja, a co za tym idzie cały pobyt jest dobrowolny. Szczera postawa jest punktem wyjścia do wyleczenia.

Do Centrum Zdrowia Psychicznego (oddział dzienny) mogą uczęszczać osoby, które nie ukończyły 18 lat. W Soterii mogą przebywać pacjenci w każdym wieku, ostateczna decyzja o przyjęciu jest jednak podejmowana indywidualnie przy kwalifikacji.

Nie zawsze trafiamy na terapeutę, który może nam pomóc. Nie warto z tego powodu się zrażać i rezygnować z walki o siebie. Często potrzeba czasu, żeby znaleźć osobę, która nam pomoże. Może to właśnie w Soterii znajdziesz to, czego szukasz?

W ośrodku przede wszystkim pobyt jest dobrowolny. Decydując się jednak na turnus, pacjenci zgadzają się na udział w terapii grupowej, terapii indywidualnej oraz wielu innych zajęciach. Pensjonariusze Soterii nie są pozostawieni sami sobie, oprócz terapeutów czuwa nad nimi także personel opiekuńczo – wychowawczy. Osoby, które zdecydowały się na pobyt w ośrodku mogą liczyć na wsparcie niezależnie od sytuacji, w jakiej się znaleźli. Rodzinna atmosfera w ośrodku i empatyczne podejście sprzyjają leczeniu.

Oczywiście, BMI nie jest wyznacznikiem zdrowia/choroby. Wszystko zależy od stanu psychicznego. Wątpliwości na temat potrzeby leczenia rozwieje konsultacja w ośrodku.

Na walkę o siebie nigdy nie jest za późno. Ważne, aby decyzja o leczeniu była szczera. Zachęcamy do kontaktu i konsultacji w tej sprawie.

Decyzja o leczeniu powinna być podjęta przez osobę, która choruje. Decydujące może być dla niej okazane wsparcie i zrozumienie. Podjęcie leczenia to często najważniejsza decyzja w życiu i wymaga wielkiej odwagi. Warto podejmującej ją osobie pokazać, że nie jest pozostawiona sama sobie.

Proces leczenia często wymaga czasu. Nasi pacjenci nawet po zakończeniu pobytu w Soterii są pod opieką terapeutów i mogą liczyć na wsparcie przy wychodzeniu z choroby.

W ośrodku prowadzimy także terapię rodzinną. Bliscy mogą u nas szukać wsparcia oraz znaleźć sposoby na radzenie sobie z chorobą członka rodziny.

W Soterii od poniedziałku do piątku odbywają się terapie oraz inne zajęcia, które są zorganizowane w blokach po 1,5 h. Pomiędzy zajęciami odbywają się też wspólne posiłki, część z nich nasi podopieczni mogą samodzielnie komponować (przy asyście i pod kontrolą opiekuna). Łącznie w ciągu dnia odbywa się do 4 bloków zajęciowych. Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzi zajęcia w dni pracujące od poniedziałku do piątku, w godzinach: 14 – 20. W tym czasie odbywają się 2 bloki zajęciowe, integracja grupy oraz terapie indywidualne, zapewniamy też jednodaniowy obiad oraz przekąskę na podwieczorek.

W ośrodku posiadamy na wyposażeniu: pralkę, suszarkę do ubrań, suszarki do włosów, ręczniki, żelazko, deskę do prasowania. Pacjenci mogą zabrać rzeczy osobiste, ubrania, kosmetyki. Telefony, sprzęt elektroniczny, ostre przedmioty, jedzenie oraz leki są przechowywane w depozycie. Telefon jest wydawany na zasadach określonych w regulaminie oddziału, leki wydaje osoba do tego wyznaczona. W ośrodku promujemy zasadę ciszy cywilizacyjnej i integracji grupy – duża ilość aktywności w ciągu dnia sprawiają, że podopieczni mogą skupić się przede wszystkim na zdrowieniu.