Na czym polega psychoterapia? Postaramy się to przybliżyć w poniższym artykule.
Spis treści:
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to forma specjalistycznej pomocy, w której pacjent (bądź klient) zgłasza się z danym problemem lub zaburzeniem. Terapeuta zaś dzięki swoim umiejętnościom pomaga znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jest też niezwykle skuteczna w leczeniu zaburzeń psychicznych i pełni inną rolę niż leki. Powoduje trwałe zmiany u pacjenta za pomocą nauki nowych nawyków, uczenia wglądu we własne emocje oraz technik relaksacyjnych. Pomaga też w pracy z traumą oraz lękami.
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach pacjenta (w niektórych szkołach używa się określenia – klient) oraz terapeuty. Rozpoczęcie psychoterapii wiąże się z ustaleniem zasad pracy, najczęściej w formie kontraktu terapeutycznego. Można się do niego odnosić przez cały czas trwania terapii. Podczas spotkań terapeuta zadaje pytania lub pacjent wnosi swoje tematy do przepracowania. Spotkania z terapeutą umożliwiają zajrzenie w głąb siebie, skonfrontowanie się ze swoimi emocjami i wspomnieniami, ale też zmianę zachowań i nawyków. Terapeuta nie udziela rad, nie poucza, nie ocenia. Przekazuje swoje spostrzeżenia i umiejętnymi pytaniami pozwala pacjentowi znaleźć rozwiązania jego problemów. Może wspierać, ale też konfrontować z rzeczami, których pacjent unika, bądź nadaje im inne znaczenie, co wpływa na jego zachowanie. Dzięki psychoterapii pacjent może poprawić swoje funkcjonowanie wśród innych. Przewartościowuje swoje relacje oraz uczy się stawiać zdrowe granice tak, aby żyć w zgodzie z samym sobą.
Rodzaje psychoterapii
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje psychoterapii. Odnoszą się one do tego, kto uczestniczy w spotkaniach. Są to:
1. Terapia indywidualna
Terapia indywidualna polega na pracy jednego terapeuty z jednym klientem. Takie spotkania pozwalają na głęboką pracę nad zgłaszanym problemem. Pozwalają uzyskać całkowite skupienie na jednym pacjencie, dzięki czemu praca jest bardzo efektywna.
2. Terapia grupowa
W tym rodzaju terapii uczestniczy kilka do kilkunastu osób. Prowadzącym jest zazwyczaj jeden terapeuta, choć w większych grupach może być współpracować z innym specjalistą. Zaletą tego typu pracy jest to, że pacjenci udzielają sobie informacji zwrotnych. Polega to na tym, że po wysłuchaniu czyjejś wypowiedzi dzielą się swoimi przemyśleniami, odczuciami i refleksjami. Często inna osoba z grupy zauważa zupełnie inne rzeczy niż terapeuta. Pozwala to na spojrzenie na daną sytuację z różnych perspektyw.
3. Terapia rodzinna
Polega na pracy z rodziną. Dzięki obserwacjom zależności i relacji terapeuta jest w stanie wychwycić rzeczy, które w terapii indywidualnej mogą ulegać zniekształceniom i nie być wystarczająco opisane.
Nurty psychoterapeutyczne. Na czym polega różnorodność w psychoterapii?
Nurty psychoterapeutyczne to zbiory przekonań, metod i zasad pracy w psychoterapii wypracowane przez różne jej szkoły. Przez lata powstało ich bardzo wiele, co jakiś czas kolejne ewoluują z tych, które funkcjonowały do tej pory. Specjaliści pracujący w danym nurcie badają jego skuteczność i możliwości zastosowania. Nie każdy nurt będzie tak samo skuteczny przy różnych zaburzeniach. Do najbardziej znanych nurtów w psychoterapii zaliczamy: systemowy, psychodynamiczny, humanistyczny, integratywny, poznawczo – behawioralny, ericssonowski, TSR, Gestalt.
Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?
Dobry psychoterapeuta udziela jasnej informacji o swoim wykształceniu. Konkretnie ustala też zasady spotkań (a także ich odwoływania) już na początku pracy. To osoba, która aktywnie słucha i poświęca całą uwagę pacjentowi. Terapia nie jest przyjaźnią (choć do jej skuteczności znacznie przyczynia się dobra relacja oparta na zaufaniu). Jest szczery i potrafi powiedzieć nawet najtrudniejszą prawdę osobie, której pomaga. To osoba, którą można polubić i zaufać (w końcu pozna nas jak nikt inny). Pamiętajmy, że psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Nie ma on prawa nikomu opowiadać o szczegółach terapii ani zdradzać danych swoich pacjentów. Nie należy też tkwić w terapii, jeżeli po kilku spotkaniach nie czujemy, że możemy chociaż trochę się otworzyć. Może okazać się, że ten nurt lub ten specjalista zwyczajnie nie są dla nas.
Czy psychoterapeuta musi być psychologiem? Na czym polega jego szkolenie?
Psychoterapeuta nie musi być psychologiem, choć wykształcenie psychologiczne jest dobrą podstawą do tego rodzaju pracy. W Polsce funkcjonuje wiele szkół psychoterapeutycznych, których ukończenie gwarantuje bycie certyfikowanym psychoterapeutą. Kandydat na psychoterapeutę musi spełnić określone wymagania oraz przejść proces rekrutacyjny. Psychoterapeuci są też zobowiązani do uczestnictwa w regularnych superwizjach, czyli spotkaniach terapeutycznych, na których omawiają swoje doświadczenia. Pozwala to na zachowanie pełnego profesjonalizmu podczas pracy. Superwizja jest często nazywana „terapią terapii”. Psychoterapeuci w trakcie szkolenia pozostają pod nadzorem specjalistów.
Psychoterapia polega na pracy nad samym sobą, ale też nad relacjami z innymi oraz własnymi doświadczeniami i ograniczeniami. Nie trzeba mieć żadnych zaburzeń, żeby podjąć tę formę pomocy. Można do niej podejść w celu przekroczenia własnych granic i samorozwoju.