Leczenie zaburzeń odżywiania najczęściej obejmuje farmakoterapię (prowadzoną przez lekarza) oraz psychoterapię, będącą uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Obecnie wskazuje się jednak na to, że te dwa filary są niewystarczające. W leczeniu zaburzeń odżywiania bardzo ważna jest również rola dietetyka. Polega ona na tym, aby poprawić stan odżywiania pacjenta oraz znormalizować jego masę ciała.

W Soterii AnaMija podstawą leczenia jest odpowiedni plan żywieniowy, mający również formę terapii. Opieramy się na regularnych, zróżnicowanych i zbilansowanych posiłkach, które zapewniają odpowiednią dla organizmu wartość zapotrzebowania energetycznego, makroskładników, błonnika, białka, kwasów tłuszczowych oraz witamin. Każdy podopieczny Soterii AnaMija jest pod stałą opieką dietetyka, który służy pomocą odnośnie korygowania pewnych zwyczajów i nawyków żywieniowych oraz wszelkich zmian w sposobie żywienia. Dietoterapia w leczeniu anoreksji polega także na edukacji żywieniowej, kształtującej prawidłowe postawy wobec odżywiania.

Korzyści odpowiedniej dietoterapii w leczeniu zaburzeń odżywiania obejmują poprawę postaw żywieniowych, unormowanie reakcji emocjonalnych na wszelkie bodźce związane z jedzeniem, korektę wiedzy o żywieniu oraz normalizację masy ciała. To pokazuje, że dietoterapia w leczeniu zaburzeń odżywiania jest niezwykle ważna, dlatego w Soterii AnaMija nadajemy jej dużą wartość.

Opracowano na podstawie:
1. Doświadczenia własne.
2. Dutkiewicz A., Grzelak T. (2016). Dietoterapia doustna u pacjentów z anoreksją. Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 16 (2), 104-109.
3. Jaworski M., Klimkowska K. i in. (2017). Rehabilitacja żywieniowa w jadłowstręcie psychicznym: rola i zakres pracy dietetyka w zespole terapeutycznym. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 23 (2), 122-128.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z zaburzeniami odżywiania lub Twoje dziecko zmaga się z tymi problemami to czekamy na Twój kontakt! Chcemy poznać Twoją historię i wspólnie znaleźć wyjście!

Jarosław Bahrij
dr hab. n. med.
psychoterapeuta
lekarz psychiatra
superwizor

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Nie zwlekaj!
Czas ma znaczenie!