Zapewne zaglądasz tu, bo chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zaburzeń odżywiania. Być może dotyczy cię to bezpośrednio i chcesz coś więcej zrozumieć, poznać historie innych? Poniżej przedstawiamy zestawienie filmów, które opisują zaburzenia odżywiania i/lub inne zaburzenia, a także po prostu problemy, z którymi boryka się wiele osób. Część z nich to filmy dokumentalne, część jest fabularna. Zachęcamy też rodziców osób borykających się z ZO/ED (zaburzeniami odżywiania/eating disorders) do obejrzenia poniższych filmów. Zapewne wasze dzieci nie wszystko są w stanie wam powiedzieć, tutaj możecie spojrzeć na całą sytuację z innej strony. Na liście znajdują się tytuły filmów w oryginale oraz po ukośniku w języku polskim. Następnie znajdziecie pogrubiony rok produkcji oraz link, w którym można poczytać o filmie lub obejrzeć jego zwiastun. W związku z tym, że pojawia się wiele produkcji związanych z tematyką zaburzeń odżywiania, nasza lista będzie kontynuowana. Liczymy na to, że filmy będą dla was pomocne!

 

1. To the Bone/Aż do kości 2017

Keanu Reeves pokazał w tym filmie postać  wyrozumiałego i mądrego terapeuty, Lilly Collins – młodą dziewczynę, która uwielbia być chuda. A może właśnie niekoniecznie? „Aż do kości” prezentuje działanie ośrodka leczącego zaburzenia odżywiania. Jest tam inaczej niż w szpitalu – chociaż odbywa się tam leczenie, to można się w nim poczuć jak w domu.

2. Thinspiration/Moja przyjaciółka Ana 2014

W filmie możemy zobaczyć jak wyglądają strony wspierające chorobę oraz jak działają osoby, które motywują się wzajemnie pogłębiania anoreksji i tracenia na wadze.

3. Thin/Szczupłe 2006

Ten dokument z 2006 roku ukazuje funkcjonowanie ośrodka leczenia zaburzeń odżywiania na Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Bohaterki opowiadają o swoich zmaganiach z chorobą, mamy też obraz pracy terapeutów i pielęgniarek.

4. For the Love of Nancy/Z miłości do Nancy 1994

„Z miłości do Nancy” opisuje historię rodziny, w której z pozoru wszystko wygląda dobrze. Rodzice troszczą się o dzieci, dzieci nie sprawiają problemów wychowawczych. Jednak w pewnym momencie tytułowa bohaterka okazuje się cierpieć na anoreksję. Film przedstawia możliwą drogę, którą mogą przechodzić rodziny osób z ED.

5. Maledimiele 2010

Włoskie ujęcie zaburzeń odżywiania. W tym filmie widzimy chorobę u 14 letniej dziewczyny oraz jej relacje z rodzicami i przyjaciółmi.

6. Demi Lovato: Stay Strong

2012

Demi Lovato: Stay Strong pokazuje brutalną rzeczywistość, której ofiarą padła znana gwiazda filmów Disneya. To także dowód na to, że nie zawsze na pierwszy rzut oka można stwierdzić u kogoś towarzyszące mu kłopoty.

7. Feed 2017

Podłoże zaburzeń odżywiania może być bardzo różne, w  tym filmie pokazany jest skutek ogromnej traumy, jakiej doświadczyła główna postać.

8. Likeness 2013

Film krótkometrażowy, do obejrzenia w serwisie Youtube. Jego reżyserem jest ceniony i nagradzany Rodrigo Prieto. Należy zaznaczyć, że był to jego debiut reżyserski. Dzieło w sposób symboliczny pokazuje problematykę zaburzeń odżywiania oraz tego, jak mogą je postrzegać młode osoby.

9. Vincent will Meer/Vincent chce nad morze 2010

Niemiecki film z 2010 roku można określić zdecydowanie jako kino drogi. Ważnym aspektem jest jednak to, że główny bohater zmaga się z zespołem Tourette’a, zaburzenia odżywiania są tutaj obecne, ale na dalszym planie. „Vincent chce nad morze” doczekał się swojej amerykańskiej wersji „Troje na gigancie” w 2014 roku.

10. My Skinny Sister/Moja chuda siostra 2015

Niemiecko – szwedzka produkcja, w której można przyjrzeć się chorobie z jednoczesnym ujęciem relacji rodzinnych. Film ten jest szczególnie istotny dla rodziców, ponieważ mogą spojrzeć na własne doświadczenia i skonfrontować je z perspektywą dziecięcą.

11. Body/ciało 2015

Zestawienie zamyka film naszej rodzimej produkcji z wybitnym Januszem Gajosem i znakomitą Mają Ostaszewską. Córka głównego bohatera zmaga się z zaburzeniami odżywiania, ale to tylko ułamek tego, o czym traktuje ten film. Zdecydowanie godny polecenia zarówno ze względu na sposób opowiedzenia historii, jak i świetną kreację aktorską.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z zaburzeniami odżywiania lub Twoje dziecko zmaga się z tymi problemami to czekamy na Twój kontakt! Chcemy poznać Twoją historię i wspólnie znaleźć wyjście!

Jarosław Bahrij
dr hab. n. med.
psychoterapeuta
lekarz psychiatra
superwizor

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Nie zwlekaj!
Czas ma znaczenie!