Wielu rodziców zastanawia się: jak rozmawiać z dzieckiem o zaburzeniach odżywiania? Czy warto mówić dziecku, że taki problem istnieje i może pojawić się w jego najbliższym otoczeniu?

Po pierwsze: edukuj się

Rozmowy z dziećmi o rzeczach trudnych są potrzebne. Jednak, ty sam musisz mieć wiedzę na dany temat, by nie tylko przekazać pociesze merytoryczne treści, ale też umieć odpowiedzieć na pytania. A pytania te często są zaskakujące. Dzieci lubią i chcą wiedzieć więcej, szczególnie, gdy poruszane są tematy z pogranicza tych „dorosłych”, niosących z sobą znamiona tabu. Jeśli zależy ci na wiarygodnej i pełnej wiedzy, nie korzystaj tylko i wyłącznie z zasobów internetu. Sięgnij po publikacje naukowe, zadzwoń lub spotkaj się z terapeutą czy pedagogiem, który pracuje z młodzieżą dotkniętą zaburzeniami odżywiania. Od takich osób dowiesz się najwięcej i zawsze będą to sprawdzone i wartościowe wiadomości.

Po drugie: nie bój się

Nie bój się rozmawiać. Fakt, że poruszasz z własnym dzieckiem trudne tematy ma ogromne znaczenie dla was obojga, dla waszej relacji. Przede wszystkim pokazujesz dziecku, jak bardzo mu ufasz, że jest dojrzałym rozmówcą, z którym możesz prowadzić dyskurs o wszystkim. To pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości nastolatka i na jego zaufanie do ciebie. Zmienia się także postrzeganie rodzica. Nie jesteś już „starszym”, który mało wie o świecie, lecz „dorosłym”, który się zna i swoje własne dziecko traktuje jak partnera.

Po trzecie: daj sobie i dziecku czas

Zanim przystąpisz do rozmowy, zadbaj o spokój, ciszę, o przyjazną atmosferę wokół ciebie i dziecka. Nie sposób prowadzić poważnych dyskursów podczas jazdy samochodem czy autobusem, ani w towarzystwie młodszego rodzeństwa i telewizora. Wasz komfort ma w tym momencie znaczenie i może okazać się sprzymierzeńcem w tej trudnej dla obu stron sytuacji.

A nawet jeśli nie udało się wam porozmawiać tak, jakbyś sobie tego życzył/a, to stwórz kolejną okazję. W tym obszarze nie wolno się poddawać, szczególnie wtedy, gdy widzisz, że twoja pociecha ucieka od rozmowy i problemu.

Po czwarte: zawsze bądź po stronie swojego dziecka

Bez względu na to, co usłyszysz, okazuj dziecku szacunek, pokaż mu, że uważnie słuchasz jego słów i zapamiętaj je. Nie ma znaczenia to, w jakim kierunku potoczy się rozmowa, zawsze bądź po stronie swojego dziecka, by miało pewność, że jesteś oparciem, że będziesz je wspierać i nie odstąpisz na krok, gdy przyjdzie zmierzyć się z problemem.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z zaburzeniami odżywiania lub Twoje dziecko zmaga się z tymi problemami to czekamy na Twój kontakt! Chcemy poznać Twoją historię i wspólnie znaleźć wyjście!

Jarosław Bahrij
dr hab. n. med.
psychoterapeuta
lekarz psychiatra
superwizor

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Nie zwlekaj!
Czas ma znaczenie!