Podejrzewasz, że twoja córka, przyjaciółka albo siostra może cierpieć na zaburzenia odżywiania? Chcesz wiedzieć, na jakie zachowania zwracać uwagę i jak rozpoznać bulimię u nastolatki? Jeśli zareagujesz szybko, uchronisz bliską ci osobę przed następstwami bardzo trudnej do leczenia choroby.

Jak rozpoznać bulimię – kompulsywne objadanie się i wymioty

Podstawowym objawem bulimii są powracające i częste epizody niepohamowanego apetytu, przejawiające się spożywaniem dużej ilości jedzenia w krótkim czasie. To coś w rodzaju napadów kompulsywnego jedzenia wszystkiego, co wpada w ręce. Są one zwykle ukrywane przed bliskimi ze względu na poczucie wstydu i lęk przed oceną. Osoby cierpiące na tę chorobę najczęściej objadają się w nocy, unikają wspólnych posiłków czy wyjść do restauracji.

Objadanie się to jeden z dwóch etapów mechanizmu bulimii. Drugim jest potrzeba oczyszczenia organizmu – zwykle pod postacią wymuszenia wymiotów lub przeczyszczenia. Osoba zmagająca się z bulimią, tuż po zjedzeniu posiłku zazwyczaj zamyka się w toalecie, by zwrócić to, co przed chwilą zjadła. Zaniepokojenie powinno budzić również spożywanie środków przeczyszczających, kilkudniowe głodówki czy intensywne treningi, mające na celu utratę wagi.

Wszystko to opiera się na nieumiejętności kontrolowania emocji i działaniu wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Jak rozpoznać bulimię – niska samoocena i dążenie do idealnego wyglądu

Zarówno w przypadku anoreksji, jak i bulimii, osoba cierpiąca na jedno z tych zaburzeń nie akceptuje swojego wyglądu i negatywnie odnosi się do swojej wagi. Niska samoocena idzie w parze z kiepskim nastrojem, niechęcią do zawierania znajomości, zaniżaniem swojej wartości i ciągłym porównywaniem się z innymi, zwłaszcza z rówieśnikami. Osoby cierpiące na bulimię widzą w sobie same wady, a zamiast dużej szczupłoty ciała – nadmiar jego masy. To postrzeganie siebie potęguje efekt „chomiczych policzków”, czyli obrzęku twarzy będącego konsekwencją wymiotowania.

Ponadto, zwłaszcza młode dziewczęta, dążą do osiągnięcia perfekcyjnego wyglądu i idealnej figury, tak mocno lansowanych w mediach. Z bulimią łączą się duże wahania nastroju, zależne od aktualnego stanu wagi oraz brak kontroli nad zachowaniem.

Jeśli nie jesteś przekonana/ny o tym, czy zachowanie znanej ci osoby jest związanie z zaburzeniami odżywiania, skonsultuj się z placówką taką, jak nasza. Czasem wystarczy rozmowa telefoniczna, by określić, czy problem istnieje i jak zareagować.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w walce z zaburzeniami odżywiania lub Twoje dziecko zmaga się z tymi problemami to czekamy na Twój kontakt! Chcemy poznać Twoją historię i wspólnie znaleźć wyjście!

Jarosław Bahrij
dr hab. n. med.
psychoterapeuta
lekarz psychiatra
superwizor

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Nie zwlekaj!
Czas ma znaczenie!